1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 2.50 (2 hlasů)

Každý z nás si může položit otázku, jestli taktovat nebo netaktovat,. Pokud se však rozhodne, še ano, jako asi většina čtenářů našeho web-magazínu, tak se musí smířit s tím, že nemalé investice padnou i do chlazení.


Jestliže chcete taktovat procesor, tak si jistě pořídíte jiný než boxovaný chladič. A použijete nějakou kvalitnější teplovodivou pastu, například s vyžším obsahem stříbra. To většinou postačí na to, aby procesor běžel na poměrně solidních teplotách i při značném zvýšení taktů. Pokud ale ne, tak se musíte zamyslet, jestli je proudění vzduchu ve vaší case dostatečné a pokud ano, tak jestli funguje tak, jak má. V zásadě by v přední části mělo docházet k nasávání vzduchu do case. Vzduch by měl proudit přes chladič procesoru a pak zdrojem nebo zadními větráky opustit case. Zdá se to jednoduché, ale ne vždy to funguje tak, jak má a to hlavně proto, že teplo neprodukuje jen procesor, ale i HDD, grafika a v neposlední řadě i operační paměti. Dochází tedy ke vzniku tepelných center, které ohřívají chladný vzduch ještě dříve než se vůbec dostane k procesoru.



A právě to se rozhodla změnit společnost Sunbeamtech. Tato firma je u nás zřejmě každému známá jako výrobce chladičů a case střední třídy. Tentokrát uvedla na trh pomůcku, která má za úkol obejít všechny ostatní komponenty a přivést chladný vzduch přímo k procesoru. Produkt se jmenuje Sunbeamtech Overclockers Cool Kit a podle mého názoru je skutečnou nutností pro každého tunera a to hlavně v letních měsících, kdy je chladný vzduch k nezaplacení.



Popis
Tunel je zabalen v poměrně velké krabici, která je barevně vyvedená, jako všechny krabice od Sunbeamtechu. Krabice je modrá s žlutými popisky a logem společnosti Sunbeamtech v podobě žluto-oranžového abstraktního slunce.



V krabici najdete víc než bohaté příslušenství. V první řadě tam najdete samotný tunel (buď v modré nebo stříbrné barvě), který je vyroben z alobalu, nebo látky která ho připomíná. Ta je natažená na drátu, který je zkroucený jako pružina. O jeho pohyblivosti se zmíním ještě později. Dále jsou v krabici celkem tři plastové nástavce, které slouží k připevnění na ventilátory + kloub na odklon proudění teplého vzduchu směrem nahoru od zdroje mimo case. Nástavce mají velkosti dvakrát 80mm a jednou 70mm. Samozřejmostí jsou i dvě kovové, kruhové svorky, které slouží k připevnění tunelu na nástavce. V krabici jsou ale i šroubky a velmi inteligentně vyřešený filtr, který má zabránit nasávání prachu. Příslušenství je podle mého názoru dostačující a během instalace se vám nestane situace, že byste potřebovali něco jiného navíc než šroubovák a dodatečný ventilátor (80mm).



Montáž
Předem musím upozornit, že ačkoliv jsem to nezkoušel, montáž tunelu do skříní typu miditower je podle mého názoru takřka nemožná. Samotná montáž do skříní typu middletower a bigtower se dá zvládnou během asi půl hodiny maximálně a to si ještě stihnete udělat přestávku na kafe. Nejvíce se mi osvědčil následující postup. Na tunel upevníte jeden z nástavců pomocí kovové svorky. Pokud má váš chladič procesoru normální aktivní část v podobě 80mm ventilátoru, tak nebudete mít nejmenší problém. šroubky jednoduše přichytíte nástavec na aktiv.



V mém případě jsem musel zvolit jiný postup. Sám totiž pro chlazení používám chladič Arctic Cooling, který má ventilátor uchycený zavěšením a na vnější straně aktivní části nejsou dírky pro uchycení nástavců. Musel jsem tedy zvolit nástavec 70mm, který však na chladič perfektně sedl. Teď však přichází největší problém tunelu. Drát, který tvoří kostru tunelu je však podle mého názoru nedostatečně ohebný a problémem je tedy, kam vlastně vyvést druhý konec. Na zadní stranu case to nejde, protože tunel dostatečně neohnete. Zůstává tedy možnost pouze vpředu case.

Pokud máte otvor v bočnici, tak můžete použít i ten. Většina case má vepředu pozici pro uchycení větráku. Tato pozice je asi nejvhodnější, bohužel některé case, hlavně typu middletower, mají v tomto místě prostor pouze pro samotný větrák a poměrné velký plastový nástavec se tam nevejde. Jako možnost se zdá umístění druhého konce větráku do pozice pro mechaniky CD\DVD- ROM. Toto umístění je však neštastné a já sám ho považuji až za poslední řešení a to hlavně z toho důvodu, že vpředu case vznikne příliž velký otvor, kterým může vnikat prach dovnitř case. Já sám jsem umístil konec tunelu takto:



Připevnil jsem nástavec, větrák, nakonec nasadil filtr a skončilo to nějak takhle:


Testy:
Když už máme tunel nasazený, tak by to asi chtělo vědět, jestli to stálo za to. Podíváme se teď na test, který jsem provedl. Testoval jsem chlazení několikrát, ale je zbytečné uveřejňovat všechny výsledky, protože dopadly až na minimální výkyvy stejně. Samotná sestava, na které jsem testoval, vypadala takto:

* Procesor AMD Athlon XP 2500+@3200+ (11*200, Barton 333Mhz)
* Arctic Cooling Silencer rev. 2 TC
* Dodatečné dva chladiče Thermaltake (1800 - 4500ot/min) na zadní stěně case

Došel jsem k závěru, že ačkoliv bez tunelu ovlivňovala změna otáček ventilátoru teplotu CPU, tak s tunelem docházelo pouze k minimálním výkyvům, které byly nepravidelné. Otáčky jsem tedy nastavil na hodnotu okolo 2500ot/min.

Test probíhal v místnosti, kde byla konstantní teplota 22C. Výsledky byly následující:



Pro porovnání uvádím ještě výsledky uveřejněné výrobcem. Tyto údaje jsou však velmi zavádějící, protože výrobce neudává ani testovací sestavu ani teplotu okolního prostředí. Berte je proto s rezervou.



Závěr:
Co říct závěrem? Sunbeamtech Overclockers Cool Kit je vychytávka, která se 100% hodí každému, kdo chce taktovat procesor. Jediná vada na kráse je nemožšnost montáže do case typu miditower a podle mého názoru v některých případech i problematická instalace tunelu na case typu middletower. Možná problematická instalace je však plně kompenzována poklesem teplot, který se vám bude hodit a to hlavně v nadcházejících letních měsících.


Sunbeamtech Overclockers Cool Kit:

Klady
+ značné snížení teploty
+ snadná instalace
+ cena

Zápory
- nevhodné pro case typu miditower
- zvý?ení hluku (nepřeslechnutelné)

Orientační cena: 350,- s DPH

Samotné technické zpracování hodnotím jako kvalitní a nadmíru dostačující. V kombinaci s poměrně nízkou cenou 300 - 400 Kč se jedná o dobrou investici.

Hledání

Náhledy projektů