Jak oflexovat kabely zdroje Úprava kabelů zdroje je jedním z nejžádanějších prvků, na které se moddeři při své práci zaměřují. Pokud nemáte v casu kvalitní zdroj opatřený již v základu flexem, je téměř nutností kabely něčím obalit. Ve finále by vám totiž nevzhledné napájecí kabely mohli designově zcela zničit jinak kvalitní mod. K oflexování kabelů přistoupíte také v případě, kdy originální flexo nemá vámi požadovanou barvu nebo design. O možnostech výběru flexa jste se již mohli dočíst v jednom z předcházejících článků. Tam jste se mohli dovědět o mnoha způsobech zkrášlení kabelů a výběru materiálu. Jeden z nekonvenčních způsobů flexování předvedl nedávno Sergej na svém projektu Vulcanus. Tam bylo použito měděné flexo, které jen tak v každém obchodě neseženete. Samozřejmě se také nehodí e každému casu, avšak k dokonalosti Vulcanusu krásně přispívá. V dnešním článku se však budeme zabývat flexem, které můžete koupit v každém lepším obchodu zaměřujícím se na prodej casemoddingového materiálu. Na napájecích kabelech zdroje můžete vyměnit úplně cokoli. Dají se vyměnit koncovky (molexy, ATX konektor…), můžete vyměnit nebo přidat již zmiňované flexo, nebo můžete vyměnit stávající kabeláž za novou. Možná si říkáte proč dělat posledně zmiňovanou výměnu kabelů. Protože lze koupit jednotlivé napájecí kabely v uv reaktivních nebo signálních barvách. Ovšem ještě jsem u nikoho neviděl, že by tento postup výměny použil . Tyto jednotlivé kabely se potom používají spíše na rozvod k jednotlivým osvětlujícím prvkům, či pouze jako dekorativní prvky. Pro účely zkrášlení napájecích kabelů je jednodužší variantou právě použití flexa, než odpájet všechny kabely a připájet nové vzhlednější. Samozřejmě ani této možnosti se meze nekladou, a někdo kdo by si s tímto dal tu práci by tento způsob možná využil. Ale my se vrátíme zpět k flexu. Pro oflexování budete potřebovat samotné flexo, které si můžete koupit v různých variantách a barvách. Pokud budete měnit i konektory, koupíte si i sadu s konektory vámi požadovaného vzhledu, nebo si nakoupíte několik konektorů, které budou vidět jako jednotlivé kusy (aby jste zbytečně neutráceli za celou sadu, v případě že většinu konektorů nepůjde nikdy vidět). Když koupíte celou sadu konektorů, dostanete společně s ní i odstraňovač pinů.
Ten lze koupit i samostatně, avšak jeho využití nemá příliš smysl při tak vysoké ceně. Pro vyjmutí pinů ze starých konektorů stačí bohatě malý šroubovák, nebo trubička vhodného průměru (náplň do propisky), kterou smáčknete zachytávací části pinů k sobě.
Sadu můžete samozřejmě koupit i s flexem. Záleží tedy pouze na vašem výběru. Dnes je na trhu docela slušný výběr flexa a jeho doplňků, takže určitě budete mít z čeho vybírat.
Takže přistoupíme k samotné práci. Nemám teď žádné aktuální fotky s flexem, tudíž byly obrázky použity z jednoho ze zahraničních webů.
Nejprve musíte vyjmout piny z konektorů. To provedete pomocí šroubováku, přípravku na odstraňování pinů, nebo trubičky zatlačením na zachycující části pinů.
Piny naohýbejte po směru kabelů, aby po obmotání páskou vznikl co nejmenší průměr. Ulehčíte si tak přechod flexa přes tyto spoje.
Zakončení piny, nebo konektory obmotejte izolační páskou, aby flexem hladce klouzalo a nezadrhávalo se vám o hrany. Molexy nebo fdd konektory sice lehce sundáte, takže vám zústanou pouze piny, které po obmotání páskou lehce flexem projdou, ale s ATX konektorem budet mít větší problém. Ten se sundává hůře, a proto se nejčastěji převléká flexo přes něj. To uděláte tak, že ATX konektor ohnete na kabelu tak, aby byl delší stranou rovnoběžně s kabely. Když potom ATX konektor obmotáte ke kabelům, budete flexo převlékat přes jeho užší stranu, která není o moc širší než svazek kabelů. Flexo vám tak půjde na kabel jednoduše nasunout.
V některých místech si můžete kabely stáhnout izolační páskou, aby jste zmenšili jejich průměr.
Zde vidíte nachystanou sadu flexa
Nasunování flexa na kabely. Někdy je potřeba si pomoci šroubovákem. Především při průchodu celého konektoru.
Navléknuté flexo na drátek projděte a zatlačujte směrem k sobě, aby tak vznikl menší přebytek flexa. Když ho necháte napnuté, bude vám potom dělat problémy ohýbání kabelů při jejich schovávání.
Zde vidíte roztahování zachytávacích částí pinů šroubovákem. Když budete nasouvat piny zpět do konektorů, musíte mít piny roztažené, aby se zachytily.
Na zakončení flexa použijeme teplem smršťující bužírku vhodného průměru, kterou nahřejeme horkovzdušnou pistolí. Můžete samozřejmě bužírku nahřát jakýmkoli způspbem, ale při práci s ohněm dávejte pozor, aby se vám bužírka nezabarvila příliš velkým teplem do černa.
A zde máme finální výrobek. Na této fotce jsou na zakončení jednotlivých flex použity stahovací pásky. Doporučuji ale používat všude teplem smršťující bužírky, které perfektně drží a pěkně se s nimi pracuje. I jejich vzhled je lepší než pásky.