Mnoho lidí se domnívá, že hlavní překážkou v naprogramování dokonalé umělé inteligence je nedostatečná kapacita současného hardwaru – napodobit funkci miliard neuronů není žádná procházka růžovou zahradou.
Pokud by vše záviselo na tom, měli bychom vyhráno: dle tzv. Moorova zákona se výkon procesorů zhruba každé dva roky (18 měsíců) zdvojnásobí, takže by stačilo jen pár let počkat. Jenže tím to bohužel není. Už dnešní dostupné procesory dokážou zpracovat několik miliard informací za sekundu – o něčem takovém si může naše šedá kůra mozková jen nechat zdát.
Problém spočívá v něčem jiném: sice víme jak spolu jednotlivé neurony komunikují, jak se přenášejí vzruchy a kam putují, ale samotný mechanismus myšlení nám zůstává zcela utajen. Pokud by se objevil génius, jemuž by se podařilo tuto otázku rozlousknout, mohli bychom v nejbližší době vytvořit umělou superinteligenci jako vystřiženou z nějakého Sci-fi. Podle mě je prozatím dobře že to nikdo nerozlousknul. Kdoví jak bychom se vyrovnali s faktem, že nejsme nejchytřejší na planetě…